Досвід ведення реєстру виборців в Ірландії: відкрито, прозоро, ефективно

Оптимізація ведення реєстру виборців – складний процес, який викликає у суспільстві численні дискусії. Досвід розвинених демократичних держав свідчить про те, що основними критеріями при формуванні реєстру виборців є максимальна відкритість, прозорість та ефективно налагоджена комунікація між виборцями та органом, уповноваженим формувати відповідну базу даних. Усім цим критеріям відповідає процес ведення реєстру виборців в Ірландії.

Щороку співробітники органів реєстрації цієї країни проводять кампанію, спрямовану на підготовку попереднього реєстру, який набуде чинності 15 лютого наступного року. Серед заходів – видача форм реєстрації (RFA) для заповнення особам, що проживають за певною адресою.

З 2004 року місцева влада Ірландії зобов’язана публікувати дві версії реєстру – повну і скорочену. Повна версія включає всіх осіб, які мають право голосу, і може використовуватися тільки при проведенні виборів або в інших передбачених законом випадках. Скорочена версія містить імена та адреси осіб, інформація про яких може використовуватися в інших цілях, наприклад, для прямого маркетингу комерційними та іншими організаціями. Якщо особа не хоче, щоб інформація про неї була включена в скорочену версію реєстру, вона має поставити галочку у графі “opt out” форми RFA. Допускається заповнення такої форми за інших членів сім’ї.

В рамках щорічних кампаній з інформування населення попередні реєстри виборців публікуються і оприлюднюються. Вони є доступними для ознайомлення в поштових відділеннях, публічних бібліотеках, поліцейських відділках, судах та інших адміністративних установах. Будь-хто має право переглядати реєстр, попередню або скорочену версії реєстру в робочий час вищеназваних установ з 1 по 25 листопада. Копія реєстру або витяги з нього можуть бути придбані в органах, відповідальних за його складання за ціною 63 цента за перші 100 імен і 13 центів за кожні наступні 100 імен. Копії реєстру безкоштовно надаються представникам громадськості та кандидатам на виборах. Такий підхід до ведення реєстру виборців дає змогу кожному громадянину перевірити правильність своєї реєстрації та вчасно відреагувати на виявлені неточності, громадськості контролювати процес формування реєстру виборців та забезпечує рівний доступ до цієї бази даних.

Остаточна версія реєстру публікується 1 лютого, набуває чинності 15 лютого і діє протягом року.

Цікавим фактом є те, що окремій категорії громадян надається право проголосувати за допомогою пошти. Таким правом наділені співробітники дипломатичних служб Ірландії, які знаходяться за кордоном, і їх дружини (цивільні партнери), а також особи, які служать у Силах оборони Ірландії на постійній основі й проживають у службовому житлі. При чому вони можуть бути зареєстровані або за місцем служби, або за своєю домашньою адресою. В Україні ж військовослужбовці, які на час виборів перебувають при виконанні службових завдань поза межами свого виборчого округу, позбавлені права участі у місцевих виборах.

Цікавим є також той факт, що якщо виборець має кілька адрес, то він може реалізувати своє виборче право там, де йому зручніше (наприклад, при проживанні в коледжі, що знаходиться далеко від дому). Для цього особі необхідно проінформувати органи, відповідальні за реєстрацію, про те, за якою адресою вона хоче бути включеною до реєстру. Українське законодавство не передбачає можливість вибору виборчої адреси, а тому дуже часто студенти, громадяни, які винаймають житло, виборці, які проживають за кількома адресами, не мають змоги взяти участь у виборах.

Залишається сподіватися, що колись наші законодавці у своєму прагненні забезпечити рівним правом на вільне волевиявлення усіх українців, дадуть змогу брати участь у місцевих виборах військовослужбовцям, які, перебуваючи на завданнях, не можуть покинути службу, щоб проголосувати у своїх населених пунктах; забезпечать право голосу внутрішньо переміщеним особам, яких війна залишила без власного житла, а влада – без права голосу на виборах тих територіальних громад, у які вони бажають інтегруватися, але у яких не можуть дозволити собі купити власне житло, щоб зареєструватись у ньому.
Більше про функціонування реєстру виборців в Ірландіїви можете дізнатися з офіційних джерел: Міністерства навколишнього середовища, громад і місцевого самоврядування Ірландії (www.environ.ie); Реєстру виборців Ірландії – сайті онлайн-перевірки персональних даних виборців у Реєстрі (www.checktheregister.ie).

Схожі новини