Голова ради ЦПГІ долучився до експертної дискусії навколо стану та перспектив реформи децентралізації в Україні

1 березня на базі Київського Національного університету імені Тараса Шевченка відбувся науково-практичний форум: “Децентралізація: перший рік об’єднання територіальних громад”.

Учасники дискусії проаналізували темпи процесу децентралізації в Україні, підкреслили її значимість для успішного розвитку держави та життя громад. Проте запрошеними експертами було зроблено і ряд зауважень, які стосувалися як існуючої законодавчої моделі децентралізації загалом, так і частини, пов’язаної з її імплементацією.
0aR5Cu_aifw
Представник Реанімаційного пакету реформ Юрій Ганущак зазначив, що існуючі високі темпи об’єднання територіальних громад, яких сьогодні в Україні нараховується 159, стали справжнім відкриттям як для влади, так і для експертного середовища. Проте, на думку експерта, при детальному аналізі цей факт не є таким вже й безперечним позитивом, адже близько третини об’єднаних громад були створені всупереч методики, яка була запропонована Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Також Юрій Ганущак підкреслив, що децентралізація – це не лише цінність, а й конкретні механізми, від дотримання яких і залежить успіх конкретної об’єднаної громади та реформи в цілому.

Своїм баченням децентралізації із учасниками форуму поділився і Василь Куйбіда. Екс-міністр регіонального розвитку та будівництва розпочав свій виступ з тези, що на сьогоднішній момент, суспільство розвивається швидше, ніж держава. Внаслідок цього виникає криза в здатності влади запропонувати щось конструктивне громадам, які не просто дозріли до змін, вони їх вимагають. Саме тому, на думку колишнього урядовця, держава повинна нарешті взяти відповідальність за реформу адміністративно-територіального устрою та децентралізацію і довести їх до логічного кінця.

Експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай приділив свою увагу питанню кадрової спроможності реформи децентралізації. На його думку, існуюча законодавча база по децентралізації хоч і далека до ідеалу, проте успіх реформи це не лише хороший закон чи постанова Кабінету Міністрів – це насамперед люди, які цю реформу втілюють в життя на місцях. Громадський активіст переконаний, що децентралізація – це багаторівневий процес, який здатний вивільнити суспільну енергію до змін, до побудови конструктивного діалогу між державою і громадою. Проте він зазначає, що це стане можливим лише за умови, що у ролі лідерів об’єднаних громад виступлять нові люди з якісно іншим, європейським, баченням розвитку своєї громади та своєї країни.

фото 2
Голова ради Центру підтримки громадських ініціатив Андрій Карташов підкреслив визначальну роль громадянського суспільства як невід’ємної домінанти успіху реформи децентралізації. Експерт зауважив, що громадянське суспільство у своїй діяльності повинно бути не тільки активним, а й, перш за все, ефективним учасником змін. На думку Голови ради ЦПГІ саме активісти та експерти повинні стати двигунами реформи децентралізації, яка забезпечить такі необхідні для всієї країни зміни. Іншою важливою тезою, яка знайшла повну підтримку серед учасників форуму, стала думка про те, що, в сьогоднішніх реаліях, децентралізація – це не просто шлях до модернізації, це єдиний шлях до виживання України як держави.

Також Андрій Карташов поділився з учасниками і своїм баченням ролі влади в контексті реформ, зокрема, експерт зауважив, що українці повинні перестати бачити у представниках влади своїх начальників, адже влада – це перш за все сервіс, який повинен обслуговувати людей.

«Спроможність, ефективність, інноваційність», – саме від цих принципів, на думку Голови ради ЦПГІ, потрібно відштовхуватись об’єднаним територіальним громадам у своїй діяльності, і тоді вони зможуть не лише об’єднатись, а й зробити це успішно і на вигідних для людей та держави умовах.

Схожі новини