Мажоритарна складова виборчої системи повинна померти

Виборча кампанія, день голосування, типові порушення, результати виборів та висновки на майбутнє – ці та інші питання стали предметом експертного обговорення в рамках круглого столу «Липневі проміжні вибори народних депутатів України: вивчені уроки», участь у якому взяв менеджер з комунікацій Центру підтримки громадських ініціатив Юрій Микитюк.

У своїх виступах експерти зробили акцент не лише на проблемах, з якими зіштовхнулись громадські спостерігачі під час виборів, а й запропонували конкретні кроки, спрямовані на протидію та превенцію порушень законодавства.

1
(фото – IFES Ukraine)

Менеджер проекту Міжнародної фундації виборчих систем Юлія Шипілова наголосила, що на цих проміжних виборах, вперше за весь час їх проведення, було організовано серію тренінгів, практичних навчань для членів окружних виборчих комісій. За словами експерта, результатом цієї ініціативи стало підвищення професійного рівня членів ОВК, які отримали навички, що дозволили їм якісно організовувати процес голосування та захистити результати виборів. Загалом IFES Ukraine спільно з ЦВК провів 4 тренінги в Києві та 14 тренінгів у регіонах. Аналізуючи технології порушень на проміжних виборах, Юлія Шипілова зазначила: «Коли вибори відбуваються лише на семи округах, то перед експертами і незалежними громадськими спостерігачами відкриваються всі незаконні або навколо законні технології, які використовуються партіями, кандидатами. Мажоритарна складова витягує всі недоліки виборчого законодавства, існуючої виборчої системи на поверхню, і це її єдиний плюс» – резюмувала менеджер проектів IFES Ukraine.

Заступник Генерального директора, керівник програм ВГО КВУ Наталія Линник звернула увагу на контент політичних меседжів виборчої кампанії, що передувала виборам. За її спостереженням, всі суб’єкти цих виборчих перегонів на семи округах, незалежно від партійного представництва, будували свої кампанії на риториці, яка немає нічого спільного з повноваженнями народних депутатів, іншими словами кандидати в народні депутати використовували популізм, як основний рецепт перемоги на округах. За словами експерта, серед найбільш використовуваних кандидатами в народні депутати тем стало питання тарифів, які політики обіцяли знизити в конкретних населених пунктах, в межах виборчих округів, хоча, зрозуміло, що відповідних важелів вирішення цього питання в народних депутатів немає.

2
(фото – IFES Ukraine)

Головний експерт з виборів Реанімаційного пакету реформ, директор з розвитку МГО «Інтерньюз-Україна» Євген Радченко у своєму виступі гостро розкритикував мажоритарну складову нинішньої виборчої системи. «Локальні зміни, вдосконалення, корегування виборчого законодавства не мають жодного значення, вони не вирішують проблему. Запровадження пропорційної виборчої системи з відкритими списками – єдине навколо чого необхідно об’єднати свої зусилля експертному середовищу та активістам», – наголосив представник РПР. Також спікер розповів про особливості та новації цієї виборчої кампанії, яка, за його словами, відзначається тим, що підкуп (прямий і непрямий) виборців став більш технологічним, більш системним. Євген Радченко зазначив, що це були перші вибори, в яких ієрархію виборчого штабу очолювали вже не політтехнологи, а «мережовики» – особи, відповідальні за побудову системи підкупу виборців. «Гроші замінили всі методи ведення політичної боротьби. Програма, ідеї, публічні виступи, агітація – це все стало просто фоном, доданою вартістю», – констатував голова «Інтерньюз-Україна».

Логічним підсумком круглого столу стала фраза заступника Голови Центральної виборчої комісії Андрія Магери: «Надіюсь це були останні проміжні вибори народних депутатів. Мажоритарна складова виборчої системи повинна померти».

Захід був організований Міжнародною фундацією виборчих систем за сприяння уряду Канади.

Схожі новини