Реформа децентралізації: у пошуках компромісу між бажанням політиків та потребами громади

В межах інформаційного партнерства сайту LB.ua та Реанімаційного Пакету Реформ в прес-центрі Інституту Горшеніна відбувся круглий стіл на тему: «Парламентський порядок денний децентралізації», в якому взяв участь менеджер з комунікацій Центру підтримки громадських ініціатив Юрій Микитюк.

Реформа місцевого самоврядування продовжує залишатись на порядку денному уряду, парламенту та громадянського суспільства. Протягом останніх двох років складних реформ вдалося створити базову правову рамку для сталого демократичного розвитку країни загалом та громад зокрема. Проте на сьогодні існує ряд проблем та законодавчих бар’єрів, які гальмують темпи реформи. Учасники круглого столу погодились, що Верховна рада має знайти в собі політичну волю та взяти на себе роль драйвера реформи, яка здатна змінити вектор розвитку країни – реформи децентралізації.

рпр
(фото із сайту Реанімаційного пакету реформ)

Експерт Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук наголосив, що 2016 рік – це новий етап росту регіонів, адже реформа почала давати перші результати та можливості для розвитку територіальних громад. Спікер поділився з учасниками круглого столу власним баченням бюджетної децентралізації: «Гроші мають відповідати повноваженням. Я стикнувся з практикою, коли органи місцевого самоврядування об’єднаних громад клали свої кошти на депозит в банку – логіка такого рішення дуже дивна. Саме тому уряд, народні депутати та експертне середовище повинні пояснювати людям, що кошти потрібно вкладати в конкретні проекти, які конвертуються у прибуток для бюджету, тільки вже у рази більший». Також експерт намагався намалювати «карту друзів та ворогів» реформи децентралізації. Він наголосив, що головними противниками реформи на початкових етапах вважались сільські голови, проте коли вони зрозуміли, які можливості, насамперед фінансові, для розвитку їхніх сіл несе в собі децентралізація, вони стали найбільшими союзниками реформи. До списку умовних ворогів децентралізації Анатолій Ткачук відніс обласні ради (через їхню надмірну політизованість) та народних депутатів, обраних по мажоритарних округах, адже останні втрачають інструмент впливу на громади через прямий та непрямий підкуп. Громадський активіст підкреслив, що Верховна Рада є дуже важливим елементом у системі підтримки існуючих та запровадження нових «правил гри» у вигляді внесення змін до законодавства, мета якого – прискорення темпів реформи децентралізації в нашій країні. Позитивним моментом, на думку Анатолія Ткачука, є те, що лише за перше півріччя дії реформи в Україні об’єдналось більше громад, ніж в більшості європейських країн за 10 років.

Експерт «Реанімаційного пакету реформ» Юрій Ганущак у своєму виступі наголосив на тому, що протягом останнього року в Україні з’явились потужні політичні гравці з числа політичних партій, які, попри політичні заяви щодо підтримки децентралізації, блокують її проведення на місцевому рівні. На думку Юрія Ганущака, вибрана цими політиками стратегія, направлена на дискредитацію реформи, не принесе політичної вигоди ні самим політикам, ні громаді.

Участь у круглому столі взяв перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода. Він розповів, що пріоритетом стратегії просування реформи є удосконалення механізму формування спроможних територіальних громад. Негода висловив думку, що системна реформа можлива, і протягом найближчого часу таки буде запущена через секторальну децентралізацію різних сфер: освіта, охорона здоров’я і т.д. Також чиновник поділився із учасниками круглого столу існуючими напрацюваннями цього уряду в частині децентралізації: «Дуже важливо підтримувати ті громади, які повірили у реформу та об’єднались, адже вони обов’язково стануть локомотивом позитивних змін для інших громад. Саме тому уряд підтримав рішення надавати існуючим 159 об’єднаним громадам субвенції з державного бюджету на суму понад півмільярда гривень. Крім того, ми спростили процедуру погодження проектів, завдяки яким і можливо отримати ці кошти».

Народний депутат України Вікторія Пташник, розповідаючи про успіхи та невдачі децентралізації, акцентувала увагу на надмірній політизованості реформи, що, на думку спікера, не сприяє пошуку аргументів, які здатні об’єднати владу та суспільство. «Реформа децентралізації так і не стала пріоритетом парламенту, законопроекти блокуються на рівні погоджувальної ради та профільних комітетів», – заявила Вікторія Пташник. Народний депутат висловила переконання, що навіть попри певний спротив з боку парламенту суспільство повинно використовувати всі можливості, які дає децентралізація. Зі свого боку, спікер пообіцяла, що зробить все можливе, щоб Верховна рада таки підтримала ініціативи, які входять до пакету законів по децентралізації.

Схожі новини