У Франківську експерти пропонують надати доступ громадянам до своїх персональних даних у реєстрі виборців

В Івано-Франківську місцеві політики, активісти та експерти з виборчого права обговорили стан та перспективи вдосконалення виборчого законодавства. В рамках публічної дискусії, організованої Центром підтримки громадських ініціатив, особливу увагу було приділено напрацюванню ефективних інструментів забезпечення публічності та прозорості у роботі Державного реєстру виборців.

Голова правління «Всеукраїнське об’єднання «Українці Донбасу і Криму» Лариса Пантелюк акцентувала увагу на тому, що існуюче виборче законодавство передбачає відкритий доступ до списків реєстрів виборців лише для тих політичних партій, фракції яких представлені у парламенті, що викликає у багатьох експертів сумнів щодо доцільності та демократичності такої норми. На думку громадської активістки, публічність і відкритість ведення реєстру виборців – це ті критерії, які дозволяють робити висновок: реєстр виборців ведеться для провладних партій чи для всього суспільства. Експерти ЦПГІ на заході презентували результати соціологічного опитування, проведеного організацією, які показали, що виборці готові самостійно слідкувати за якістю реєстрації виборців, оскільки саме громадський контроль мінімізує можливі порушення, недоопрацювання та зловживання у ході цього процесу.

DSC_3333

Тема надання можливості внутрішньо переміщеним особам права голосу на місцевих виборах викликала активну дискусію серед експертного кола та громадських активістів міста. Юрій Вацик, юрист-координатор Громадської приймальні Українська Гельсінська спілка з прав людини в Івано-Франківській області вважає, що ДРВ повинен надати громадянам доступ до своїх персональних даних задля оптимізації ведення списків виборців: «Ми пропонуємо, щоб кожен, хто матиме новий паспорт України з електронним підписом, зміг надати запит до Державного реєстру виборців і після проходження ідентифікації голосувати в іншому місті після переїзду чи самостійно змінити в онлайн-режимі своє прізвище або адресу реєстрації».

Начальник відділу ведення ДРВ Калуської міської ради Петро Перегіняк дещо змінив вектор публічної дискусії, піднявши іншу, не менш важливу проблему, яка стосується низького рівня поінформованості громадян переліком своїх виборчих прав, зокрема в частині функціональних можливостей онлайн-сервісу «Особистий кабінет виборця». Присутні на заході представники ДРВ заявили, що загалом вони згодні із пропозиціями щодо необхідності вдосконалення роботи Державного реєстру виборців, але підкреслили, що важливо не лише розробити нові механізми роботи, а й втілити їх у існуюче законодавче поле.

Організатори публічної дискусії запевнили всіх учасників, що пропозиції, які були напрацьовані в результаті обговорення, будуть обов’язково проаналізовані та імплементовані у той пакет законодавчих змін, який ЦПГІ буде презентувати народним депутатам.

DSC_3281

Схожі новини