Виборча реформа може стати запорукою сталого демократичного розвитку України

У Дніпрі Центром підтримки громадських ініціатив було організовано публічну дискусію на тему «Зміни до законодавства про вибори та публічний контроль над Державним реєстром виборців»». До процесу публічного обговорення змін до виборчого законодавства долучились представники органів ведення Державного реєстру виборців, політичних партій та громадських організацій міста.

13332828_1020558991363971_6986314129950023729_n

В рамках дискусії учасники обговорили причини недосконалості чинного виборчого законодавства, а також проаналізували ризики, які виникають перед державою та суспільством внаслідок цього. На порядок денний заходу експерти винесли також питання реформування системи місцевого самоврядування, кінцевою метою якої має стати формування спроможних територіальних громад та впровадження сервісів електронної демократії у виборчий процес. Важливість забезпечення реальної відкритості та публічності у роботі Державного реєстру виборців – позиція, яка об’єднала експертів, активістів та політиків, які зібрались в рамках публічної дискусії в Дніпрі.

Експерт Центру підтримки громадських ініціатив Володимир Піньковський підкреслив, що існуюча політична ситуація відкриває перед громадським середовищем «вікно можливостей», під час якого експертне середовище має змогу не лише обговорювати недоліки виборчого законодавства, а й долучатись до процесу його вдосконалення. Спікер акцентував увагу на важливості вдосконалення та прийняття Виборчого кодексу, як базової умови збалансування архітектури виборчого законодавства.

Експерт нагадав, що з 1 липня в Україні набуває чинності Закон про бюджетне фінансування партій, за яким партії, які подолали на виборах 5%-й бар’єр, отримують фінансування із Державного бюджету України. «Фінансування політичних партій із бюджету сприятиме викоріненню політичної корупції та зростанню свідомості українських виборців», – В. Піньковський. Спікер підкреслив, що рівень ефективності цього закону напряму залежить від скоординованості зусиль представників громадського сектору. Один із спікерів публічної дискусії, експерт з виборчого права Василь Підлужний, коментуючи питання адекватності існуючого виборчого бар’єр,у підкреслив, що існуюча норма є абсолютно об’єктивною та відповідає політико-правовій логіці виборчої реформи. За його словами, більшість українських партій не мають жодної ідеологічної платформи, в переважній більшості – це політичні проекти, які паразитують на соціальних темах, використовуючи у своїй риториці популізм. «В Україні дуже велика кореляція між впливом грошей та результатами на виборах. Для того, щоб запустити реальні соціальні ліфти для молодих політиків, які не мають великої фінансової підтримки потрібно їх фінансувати з бюджету», – заявив Василь Підлужний.
Також учасники публічної дискусії обговорили можливість законодавчої заборони на проведення агітації в ЗМІ, що на думку частини експертів стане стимулом для того, щоб партії більше працювали із власною програмою, а не з грошима та масовою агітацією.

«Внесення якісних змін до законодавства, що регулює роботу Державного реєстру виборців позитивний крок на шляху до справжньої виборчої реформи, адже ми створимо реальні механізми публічного контролю над його діяльністю», – зазначив директор ГО «Інститут реформ та інновацій» Станіслав Абрамов. На його думку, це важливий, але точно не останній з можливих інструментів вдосконалення існуючої системи. В перспективі експертне середовище та влада повинні сконцентруватись на об’єднанні існуючих державних реєстрів в єдину базу, яка повинна бути сформована на основі Єдиного державного демографічного реєстру.

Експерт Комітету виборців України Станіслав Жолудєв погодився із тезами, висловленими в рамках дискусії, підкресливши при цьому важливість вибору дієвих інструментів для зміни існуючої системи виборчого законодавства. Він наголосив, що потрібно уникати шляху, який передбачає створення нових реєстрів і, тим більше, структур, які б забезпечували їх функціонування. На думку експерта, системні зміни до виборчого законодавства – єдина стратегія, яка здатна вивести нашу країну на сучасні рейки сталого демократичного розвитку.

Схожі новини