Виборче законодавство потребує не коректування, а якісних структурних змін

У Черкасах за ініціативи Центру підтримки громадських ініціатив відбулась публічна дискусія, в рамках якої обговорили питання реформи виборчого законодавства загалом та внесення змін до Закону України «Про Державний реєстр виборців» зокрема.

Участь в публічній дискусії взяли народний депутат України Олег Петренко, депутат Черкаської міської ради Микола Фомич, голова Черкаського осередку Комітету виборців України Максим Михлик, директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Черкаської ОДА Сергій Пасічник, представники органів ведення ДРВ в області та місті, а також громадські активісти та журналісти, зацікавлені тематикою виборчої реформи.

13315402_633991660085321_6170795658719562812_n

У ході публічної дискусії учасники обговорили потенційні алгоритми підготовки та впровадження виборчої реформи в Україні, а також детально проаналізували проекту Закону України «Про внесення змін до окремих законів України (щодо забезпечення відкритості Державного реєстру виборців та громадського контролю над ним)».

Експерт ЦПГІ Володимир Піньковський підкреслив, що чинне виборче законодавства є архаїчним за своєю суттю, а тому потребує не корегування, а структурних змін. Спікер наголосив на тому, що виборче законодавство повинно бути сталим, а «правила гри» в ньому мають бути відомі заздалегідь, а не змінюватись кожних 2 роки. Вихід з цієї ситуації, на думку експерта, вже напрацьований – мова йде про прийняття Виборчого кодексу. Як відомо, у парламенті вже був зареєстрований законопроект № 3112-1 «Проект Виборчого кодексу України», авторами якого виступили спікер Верховної Ради України Андрій Парубій, народний депутата від «Блоку Петра Порошенка» Олександр Черненко і нардеп від «Народного фронту» Леонід Ємець.

«Пропонується застосувати виборчу систему, яка дозволяє персоніфікувати голосування («відкриті» списки кандидатів), що вимагає введення регіональних виборчих округів, й одночасно зберегти стимули до підтримки загальноукраїнського характеру політичних партій, недопущення їх регіоналізації, що може нести загрозу подальшого поглиблення міжрегіональних конфліктів та дестабілізації ситуації в державі», – йдеться в пояснювальній записці до законопроекту.

Проте навіть попри ці аргументи та високу оцінку запропонованого проекту Виборчого кодексу з боку експертного та громадського середовища у парламенту досі відсутня політична воля, потрібна для його прийняття. Експерти зійшлись у тому, що імплементація Виборчого кодексу дозволить зламати існуючу архітектуру чинного виборчого законодавства, негативні наслідки якого ми всі спостерігаємо.

Учасники публічної дискусії звернули увагу на питання впровадження сервісів електронної демократії. Виконавчий директор ЦПГІ у Черкаській області Любов Ропало запропонувала розширити функціональність сервісу «Особистий кабінет виборця»: «Доцільно було б розробити програмне забезпечення, яке обслуговуватиме не лише персональні дані кожного виборця, але й надасть їм самим можливість коригувати їх за наявності індивідуального цифрового ідентифікатора особи – цифрового підпису».

Директор Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Черкаської ОДА Сергій Пасічник зауважив, що в державі досі відсутня системна стратегія державної політики щодо регулювання питання електронної ідентифікації особи, тому поки надто рано говорити про якісь структурні зміни у впровадженні серсів e-gov.

Народний депутат України Олег Петренко, підняв питання визначення адекватного об’єму та рівня відкриття персональних даних виборців. Він наголосив, що в країні існують величезні проблеми в частині забезпечення інформаційної безпеки та захисту будь-якої особистої інформації, тому ці питання потрібно детально проаналізувати на всіх рівнях громадянського, експертного середовища та влади.

Голова Черкаської ОО КВУ Максим Михлик зазначив, що їхня організація останні роки фіксує суттєве покращення стану реєстру виборців у порівнянні з етапом його становлення. Експерт позитивно оцінив пропозицію ЦПГІ щодо електронної реєстрації виборців, а також щодо надання кожному виборцю індивідуальної електронної адреси для його комунікації з державою.

Організатори публічної дискусії запевнили всіх учасників, що пропозиції, які були напрацьовані в результаті обговорення, будуть обов’язково проаналізовані та імплементовані у той пакет законодавчих змін, який ЦПГІ буде презентувати народним депутатам.

Схожі новини