Виборчі «правила гри» мають бути прозорими та зрозумілими для суспільства

У Чернівцях відбулась публічна дискусія «Виборча реформа та відкритість Державного реєстру виборців», в рамках якої представники влади, експерти, громадські активісти та місцеві політики обговорювали важливу для реформування країни тему внесення змін до виборчого законодавства.

13240659_797580580372395_4861601196502993783_n

Експерт Центру підтримки громадських ініціатив Володимир Піньковський у своїй доповіді розповів про основні недоліки українського виборчого законодавства, акцентуючи свою увагу на політичних наслідках існуючого правового поля не лише у контексті розвитку держави, але й у розрізі життя конкретного громадянина.

Учасники дискусії зійшлися на тому, що на даний момент Державний реєстр виборців є однією з найбільш ретельно відпрацьованих державних баз персональних даних в Україні і в перспективі може стати основою для розроблення загальнодержавного демографічного реєстру, що зробить нашу країну ще на один крок ближчою до впровадження електронної системи голосування. Експерти зійшлись на думці, що відкрий доступ до реєстру виборців стане запорукою демократизації політичної системи та дозволить зробити виборчі перегони більш репрезентативними, що вже у найближчій перспективі дозволить поставити всі політичні сили в рівні конкурентні умови.

Керівник Громадського руху «Чесно» у Чернівецькій області Андрій Кучуран проаналізував актуальні новації, внесення яких до виборчого законодавства заплановане вже у найближчій перспективі. Зокрема експерт звернув увагу на проблему із «студентськими дільницями», які, на його думку, є ідеальними об’єктами для фальсифікації та підкупу.
Представник «Чесно» запропонував обговорити ідею скасування права приїжджих у гуртожитки студентів голосувати на місцевих і парламентських виборах. На думку експерта, це дозволить зламати існуючий корупційний майданчик, який у власних інтересах використовують нечесні на руку політики, як це було у 2015 році у випадку з кандидатом у депутати до Чернівецької міської ради від партії «Рідне місто», якого було оголошено в розшук у рамках кримінального провадження за ст. 160 Кримінального кодексу України, а саме: підкуп виборців – студентів, що мешкали в гуртожитках.

Виступи на експертній панелі продовжив керівник Чернівецької міської виборчої комісії Сергій Бостан, який підкреслив, що практика зміни виборчого законодавства за кілька місяців до виборів є неприпустимою і дані зміни мають вноситись завчасно, щоб «правила гри» були прозорими і зрозумілими для суспільства.

Активну участь у дискусії взяла начальник відділу адміністрування ДРВ Чернівецької ОДА Марянчук Надія, яка поскаржилась на відсутність якісної професійної підготовки членів ДВК та ТВК, що є значним негативом та потребує нагального напрацювання правових шляхів виходу з цієї ситуації. Вона запропонувала створити регіональні представництва ЦВК на професійній основі з входженням місцевих відділів ДРВ в їх склад.

Окремим блоком обговорення стало питання відсутності права на участь у місцевих виборах внутрішньо переміщених осіб. Тому, громадський активіст Антонюк Володимир акцентував увагу на важливості законодавчого закріплення права внутрішньо переміщеним особам обирати місцеву владу тих територіальних громад, членами якої вони себе вважають (на підставі реєстрації місця проживання або в разі відсутності такої – на підставі їх фактичного місця проживання, зазначеного у довідці про взяття на облік).

Схожі новини