Забезпечення відкритості Державного реєстру виборців – пріоритетна частина виборчої реформи

Стан українського виборчого законодавства та моделі його реформування обговорили в рамках публічної дискусії «Виборча реформа та відкритість Державного реєстру виборців», яка відбулась 29 березня у місті Вінниця.

До заходу, організованого Центром підтримки громадських ініціатив, долучились експерти, громадські активісти, депутати місцевої ради, представники органів ведення Державного реєстру виборців, представники політичних партій, які навіть попри різну партійну приналежність були єдині у своїй позиції: Україні необхідна якісна реформа виборчого законодавства, насамперед в частині, що стосується діяльності Державного реєстру виборців.

12919815_1115741668446296_2541729525227662752_n

Голова Ради Центру підтримки громадських ініціатив Андрій Карташов підкреслив, що модель виборчої системи України повинна бути прозорою і зрозумілою для всіх. На думку виступаючого, саме ці критерії повинні стати основою філософії будь-якого законопроекту, що має відношення до виборчого права. Спікер презентував учасникам публічної дискусії розроблений колективом експертів ЦПГІ проект Закону України «Про внесення змін до окремих законів України (щодо забезпечення відкритості Державного реєстру виборців та громадського контролю над ним)» та громадську кампанію, мета якої – домогтись від Верховної Ради прийняття нового якісного виборчого законодавства, що відповідає вимогам та стандартам європейських країн. Ініціативу ЦПГІ стосовно необхідності відкрити доступ до Державного реєстру виборців під час виборчої кампанії підтримали і присутні на заході учасники. Так, депутат Вінницької міської ради Ганна Давиденко зауважила: «Рівність повинна бути у всьому. Якщо реєстр виборців відкритий, то відкритий для всіх. Останні місцеві вибори показали, що певні політичні сили мали повний доступ до персональних даних мешканців міста, інші ж його, звісно, не мали». Коментуючи цю тезу, експерти Центру підтримки громадських ініціатив навели приклади Грузії, Естонії та ряду інших європейських країн, де доступ до реєстру виборців є відкритим на відмінну від України, де доступ до даних має лише обмежене число політичних партій, фракції яких представлені в парламенті.

10399515_995020417241042_7526625895513710889_n

Позитивний досвід впровадження кращих європейських інструментів оптимізації виборчих технологій презентував керівник відділу Державного реєстру виборців м. Вінниці Анатолій Синявський, який розповів, що Вінниця – єдине місто в Україні, яке розробило електронну карту виборців, що дозволило мінімізувати ризики фальсифікацій під час виборів.
На заході піднімались і інші проблемні питання, які стосуються виборчого законодавства та організації виборчого процесу, які потребують негайного вирішення. Так, представник політичної партії «Народний Фронт» Костянтин Кармалюк звернув увагу учасників дискусії на проблему відсутності якісної підготовки складу членів виборчих комісій, що призводить до порушення ними виборчого законодавства. Політик підкреслив, що особливо гостро ця проблема проявляється в невеликих населених пунктах, у яких рівень правової освіти населення досі залишається низьким.

Схожі новини