Культура взаємин

Цього тижня у тролейбусах Житомира, пасажири могли розглянути незвичні серед інших оголошень і рекламних повідомлень картинки. Враженнями та міркуваннями від мальованих історій про культуру взаємин ділиться в коментарях Надія Павлик, кандидатка педагогічних наук, докторантка, викладачка Житомирського державного університету імені Івана Франка.

«Приховані ризики від насильства – ізоляція, влада, контроль, прив’язаність, навчена безпомічність, страх і сором… Цей ланцюжок безкінечний, він засвоюється та повторюється. Щоб його розірвати – потрібна сила та мужність, підтримка й емпатія, віра та добро. Насильство породжується нерозумінням, страхом та безсиллям. А долається любов’ю».

«На думку спадає, як письменник Рей Бредбері сказав про любов: “Любов – це коли хочеш переживати з кимось усі чотири пори року. Коли хочеш бігти з кимось від весняної грози під усипаний квітами бузок, а влітку збирати ягоди і купатися в річці. Восени разом варити варення і заклеювати вікна від холоду. Взимку – допомагати пережити нежить і довгі вечори…”. Стосунки, побудовані на любові, прагнуть єдності в усьому. Стосунки, побудовані на рольових масках і очікуваннях, тяжіють до розподілу та ієрархії».

«Пригадується ведмедиця, яку виховали при ресторані у клітці 2*2 для задоволення власних бажань і мрій про красиве життя. Я бачила її у центрі реабілітації ведмедів, у широкому загоні. Але вона ступала лише декілька кроків управо і декілька кроків уліво. Бо наші межі – часто не реальні, але виховані. Мрія безкінечна, мрія не має меж, мрія задає напрям руху та бажання жити й досягати».

Проект «Культура взаємин» – це про етичне ставлення у взаєминах, повагу до цінностей, конструктивний діалог, рівноправний, партнерський підхід до стосунків, долання гендерних стереотипів й упереджень тощо. Крім візуальних історій, у межах проекту заплановано на листопад цього року виставу у форматі «форум-театр».

Проект «Культура взаємин» створили волонтери Центру підтримки громадських ініціатив, Житомирського обласного центру молодіжних ініціатив. Здійснюється за підтримки управління у справах сім’ї, молоді та спорту Житомирської міської ради.

DSCN1885


42303756_2224190984493102_4257659350346104832_nКультура взаємин між людьми є передумовою здорового емоційно-психологічного мікроклімату, який сприяє становленню, розвитку та збереженню добрих стосунків у суспільстві. Низький рівень культури взаємин загрожує мирному та гармонійному співіснуванню членів соціуму.

Зараз українське суспільство переживає кризу взаємодії між людьми, які його формують. Наші будні вщерть наповнені роздратуванням, агресією, мовленнєвим брудом, що впливає на нашу комунікацію, настрій і взаємини. Але ми в силах змінити якість нашого спілкування: усмішка, добре слово, взаємопідтримка та взаємодопомога, – інструменти, які діють, які сприяють становленню гармонійних стосунків. Формування культурного потенціалу нації дозволить нам почуватися більш комфортно один біля одного, більш захищено – у соціумі.

ЦПГІ спільно з Житомирський обласним центром молодіжних ініціатив за сприяння управління у справах сім’ї, молоді та спорту Житомирської міської розпочав реалізацію проекту «Культура взаємин».

Нашою ініціативою ми хочемо запалити в душі кожного вогник усвідомлення трьох важливих істин:
– культура взаємин – це бути взаємно ввічливими;

– культура взаємин у сім’ї – це цілодобова підтримка один одного, спільнодії, які зміцнюють стосунки;

– культура взаємин – це мистецтво чути один одного, навіть за умови, якщо близька людина не схильна вголос промовляти про свої мрії, почуття і бажання.