Політики повинні відмовитись «гри з правилами» на користь «гри за правилами»

Чотири з шести парламентських партій погодилися відкрити свою фінансову звітність для громадського аналізу всеукраїнською коаліцією з протидії політичній корупції «Рух під контролем». Про це 11 липня в рамках форуму «Гроші партій – під контролем» заявили представники «Блоку Петра Порошенка «Солідарність», «Народного фронту», «Об’єднання «Самопоміч» та Радикальної партії.

До коаліції, яка займеться перевіркою партійних грошей, увійшли такі організації, як Центр «Ейдос», Transparency International Україна, Центр демократії та верховенства права, Міжнародний інститут демократій, Інститут «Республіка», Всеукраїнський рух проти політичної корупції «Під контролем», Центр підтримки громадських ініціатив та інші громадські ініціативи.

«Цього року українські партії вперше опублікують вичерпну інформацію про свої фінанси. Щоб викрити політичну корупцію та не допустити маніпуляцій з партійними касами, свої сили об’єднають не тільки правоохоронні органи, але й найпотужніші антикорупційні громадські організації. Це безпрецедентна ситуація не тільки для України: держава, громадянське суспільство і навіть самі партії об’єднуються для викорінення політичної корупції», – заявив голова Центру «Ейдос» Віктор Таран.

13590315_1088607577880174_48707773661332163_n

Виконавчий директор «Transparency International Ukraine» Ярослав Юрчишин висловив упевненість, що 1 липня цього року – після вступу в дію закону про державне фінансування політичних партій, політикам стане важче, як приховувати реальні бюджети своїх партій, так і робити нічим не підкріплені PR-кампанії на темі боротьби з корупцією, адже тепер представники громадянського суспільства зможуть покроково відстежувати їхню фінансову діяльність.

«Агенція зараз зробила перші кроки на шляху до формування прозорості фінансування статутної діяльності політичних партій. Свідченням цього є затвердження Міністерством юстиції розробленої нами форми «Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру» – підкреслила голова Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Наталія Корчак. На її думку, відповідна ініціатива дозволить налагодити конструктивну співпрацю та партнерство з усіма політичними партіями.

13590329_1104960639550429_2186940220781154014_n

Директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран у своєму виступі зупинився на проблемі відсутності якісної комунікації з суспільством в контексті впровадження закону про державне фінансування партій. Експерт наголосив, що ініціатива виділення коштів з державного бюджету викликає в багатьох людей нерозуміння і навіть спротив, проте, на думку спікера, це єдиний шлях до деолігархизації політичних партій в Україні.

Менеджер з комунікацій Центру підтримки громадських ініціатив Юрій Микитюк у своєму виступі підкреслив важливість проведення реформи виборчого законодавства, як основи боротьби з політичною корупцією: «Якщо ми реально хочемо боротись з політичною корупцією, то політики повинні відмовитись від формату «гри з правилами» – через маніпуляції із законодавством, на користь «гри за правилами» – дотримуючись принципу верховенства права».
«Ми повинні пам’ятати, що без системних змін в країні: реформи системи судоустрою, побудови вільної ринкової економіки, появи ідеологічних партій, зміни політичної культури суспільства – закон про державне фінансування політичних партій не запрацює. Антикорупційна реформа повинна бути комплексною», – підсумував свій виступ представник ЦПГІ.

13627174_10154956165245830_5886997877642955545_n

Народний депутат, члена фракції партії «Блоку Петра Порошенка» Ірина Фріз підтримала ініціативу коаліції громадських організацій та висловила впевненість, що цей закон дозволить змінити політичну систему України, зробивши її більш відкритою та зрозумілою для суспільства.
«По-суті, цей закон став першим законодавчим актом, спрямованим на детінізацію української політичної системи. Саме він розпочав впровадження реальних механізмів деолігархизації української політики. Впевнена, що сьогодні державне фінансування партій – єдиний дієвий спосіб боротьби із політичною корупцією. Про це свідчить досвід більшості країн ЄС, які почали цей шлях ще у 50-х роках минулого століття» – заявила Ірина Фріз.

Схожі новини